Sök efter försvunnen person - NYHETERsto.se | Stenungsund - Tjörn - Orust - Lokala nyheter utan betalvägg!

Sök efter försvunnen person

Under natten har polis och Sjöräddningssällskapet sökt efter en försvunnen person. Mannen som är från Orust ska ha varit i Stenungsund på fredagsmorgonen. Mannens segelbåt är hittad.

Det var vid klockan 01:43 som JRCC, Sjöräddningscentralen larmade ut Sjöräddningsällskapet för sök efter en segelbåt och en man som var anmäld försvunnen.

Mannen, som är i 40-årsåldern ska själv ha uppgett att han var i Stenungsund på fredagsmorgonen vid klockan 08.

Under natten har segelbåten hittats förtöjd i Stenungsund och JRCC har avslutat ärendet.

-Vi har arbetat från vid sida och gjort en del efterforskningar, uppger polisens presstalesperson.

Mannen var vid klockan 10:30 på lördagen fortfarande försvunnen, men man har inget aktivt sök. Det finns inte heller någon brottsmisstanke.

🔓 Den här nyheten kan du läsa utan kostnad

Lokala nyheter på NYHETERsto.se är alltid utan betalvägg – tack vare våra lokala annonsörer.

Uppgifter bygger på kontrollerade källor. Vid pågående händelser är informationen initial och uppdateras löpande.

Vi strävar efter att vara på plats där det händer. Mindre språkfel kan förekomma i ett tidigt skede.

Viss text kan vara AI-bearbetad, men alltid granskad av redaktionen.
LOKAL ANNONS
POLITISKT REKLAMMEDDELANDE:
Sponsor är Liberalerna Stenungsund. Kopplat till Riksdagsval, region- och kommunfullmäktigeval 2026-09-13.
Mer info här: Transparensmeddelande
Top